ŠKOTSKA                  by Branko Pajer  © 2005    Rev 03/07

KAKO JE BOG USTVARIL ŠKOTSKO

Ko je bog ustvarjal zemljo, je z angelom Gabrielom razpravljal o svojih zamislih. Udobno se je namestil na svojem zlatem prestolu in Gabrielu razlagal o svojih načrtih za Škotsko. “Gabriel”, je rekel Bog, “Škotsko bom obdaril z visokimi gorami in čudovitimi soteskami, obdanih z žarečim škrlatnim vresjem. Po deželi se bo sprehajala srnjad in jelenjad, po nebu se bodo veličastno prepeljevali zlati orli, iz kristalno čistih rek in jezer bodo skakali lososi in v morju bo mrgolelo rib. Poljedelstvo bo cvetelo, voda se bo zmagoslavno združila z nečem, kar bo postalo znano kot Whiskey, dovolj bo rudnih bogastev, olja in plina. Škoti bodo inteligentni, inovativni, industrijsko razviti in ….” “Počakaj malo!”, ga je prekinil Gabriel, “Se ti ne zdi, da morda čisto malo pretiravaš v svoji radodarnosti do teh Škotov?” Vsemogočni pa je odgovoril: “Niti ne. Nisem ti namreč še povedal, kdo bodo njihovi sosedje.”

 

             

 

Škoti so majhen, a zelo ponosen narod, ki je dal tudi veliko število znanih oseb: Alexander Graham Bell (izumil je telefon), Sean Connery (bolj znan kot James Bond - 007), Sir Arthur Conan Doyle (oče Sherlocka Holmesa), John Boyd Dunlop (ste že kdaj kupili Dunlop gume?), David Livingston (odkril je Viktorijine slapove), Robert Louis Balfour Stevenson (Otok zakladov), James Watt (brez njega ne bi bilo parnega stroja) in še kdo bi se našel. Po poreklu so, tako kot Irci, Kelti, a le še na skrajnem severozahodu so napisi dvojezični: angleški in keltski.

 


 

 


 

Illegal Still in the Pavilion

Viski 

Če želite imeti s Škoti dobre odnose, ne rabite posebnih naporov. Le eno si zapomnite: v angleščini je beseda Scotch rezervirana za viski in še to le za viski, narejen na Škotskem. Prebivalci pa so Scots. Če že omenjam viski: pozabite na znane Duty Free znamke kot Johnny Walker, Ballantine's itd.


To so vse t.i. blended whiskies. Večina Škotov bi nad njimi le vihala nos, pa še zelo težko jih najdete na Škotskem. Če ste že na Škotskem, pijte single malt whisky (kot npr. Royal Lochnagar, Cardhu, Glenfiddich, Fettercairn in še kakšnih dvesto drugih).

 

Kakšna je razlika? Velika! Single malt whisky je delan izključno iz rži in je najmanj 10 let staran v sodih iz škotskega hrasta. Blended whisky pa je sestavljen iz rženih, koruznih, pšeničnih vrst. Ko na Škotskem v boljši restavraciji naročite malt whisky za aperitiv, nikar ne protestirajte pri natakarju, da je pozabil led; whisky se pije brez ledu in neohlajen! Ob vsej tej znanosti o viskiju pa je presenetljivo to, da so Škote naučili delati viski irski menihi! Poskusite še kdaj tudi irski whiskey! Cheers!

Vzhodna Škotska

 

Pivo in jedi

Slovenci poleg vina še posebno radi pijemo pivo (vsaj poleti). Na Škotskem obvezno poskusite njihov "lager", morda iz pivovarne Tennent. Le pogum in naročite "a pint of lager", to je 0,57 l piva. Zagotavljam vam, da ga ne boste zlili proč. In ko vas popade lakota (kar bo praviloma pozno popoldan, če ste zajtrkovali pravi "full scotish breakfast"), naročite "Haggis (Neeps and Tatties)". Kaj to je, ugotovite kar sami, tako kot smo mi. Je pa to najznačilnejša škotska jed, ki jo imajo radi predvsem v Highlands. Ljubitelji morskih jedi, zlasti rib, bodo prišli na svoj račun, še posebej pa bodo uživali krompirjevci, saj je krompir serviran pri vsaki jedi. Skopi Škoti z njim prav razsipavajo.

 Hrossey at Lerwick  Photo of Glamis Castle in the Summer

Prenočišča

Škotsko, tako kot skoraj vse dežele, najlaže odkrivaš v lastni režiji in s prenočišči, kjer pač trenutno si. Vendar, kdor namerava prenočevati v hotelih, naj vzame s seboj primerno količino denarja, ali pa mora predhodno zadostno "oplemenititi" svoj bančni račun. Skoraj nič slabša možnost so B&B (Bed and Breakfast), kjer za približno ceno od 16 (brez lastne kopalnice) pa do 20 (vsaka soba s kopalnico) funtov na osebo na noč dobite prijetno prenočišče pri škotski gostiteljici ali gostitelju, zjutraj pa boste dobili pravi škotski zajtrk, ki je bolj obilen kot pri nas kosila. Ni potrebno posebej poudarjati, da na ta način dobite pravi stik z ljudmi.

Severno vzhodna Škotska

 

Možje v krilu!

Ne le za turiste, tudi v vsakdanu se vam bo zgodilo, da boste srečali moškega v kiltu. Ta, mimogrede, sploh ni poceni. Zanimivo je malo preučevati tartane (škotski karo), saj ima vsak klan svoj značilni vzorec, ki ga uporabljajo že stoletja. Če še ne veste, zakaj je princ Charles včasih tudi v kiltu - današnja kraljevska rodbina izhaja iz dinastije Stuartov, ki pa so, kajpada, Škoti.

Nagradno vprašanje: kdo si je izmislil golf? Če mislite, da so bili to Škoti, imate prav. Prvi golf klub na Otoku in na svetu, je bil ustanovljen leta 1744 v kraju St. Andrews, na vzhodni obali Škotske. Ob popoldanskem sprehodu po kateremkoli škotskem mestu, ki premore park, boste videli kopico ljudi, ki bodo poskušali spraviti malo belo žogico v kar veliko črno luknjo. Mirno jim lahko ponudite stavo: "Ten pounds for a Hole in one". Ker pa je previdnost mati modrosti, tistega, kateremu ponudite stavo prej le malo poglejte pri igri. Na Škotskem je preko 430 igrišč za golf in članstvo v golf klubih je - slovenski golfisti, le poslušajte - pravzaprav zelo poceni. Celoletna članarina in obenem tudi igralnina je od 100 do 150 funtov in za ta denar lahko še dvanajstkrat zastonj pripeljete prijatelja (pa naj se kdo trdi, da so Škoti stiskači)!
   

 

Kadar se naveličate vsakdanjega norega tempa, ko vam je vsega dovolj, se podajte v škotske Northwest Highlands, severno od Loch Ness. Pridno se izognite glavnim cestam in našli boste kar iščete. Samoto. Tišino. Spokojnost. V vsej zahodni Evropi je to najredkeje naseljeno področje, približno tako gosto poseljeno kot Mongolija. Občasno boste pogrešali celo ovce. Če pa boste ob jezeru, pa nečesa resnično ne manjka - komarjev, ki so tu v neverjetno velikih rojih.

 

Na Škotskem traja dan tja do 22.30 ure, zjutraj pa je sonce že zelo zgodaj na nebu. Nič čudnega, Inverness leži na 58° severno, kar je le malo niže kot Stockholm, ki je priznano visoko na severu.

 

Jezeru se v angleščini reče lake. In Škoti govorijo angleško. Torej so tudi jezera na Škotskem lakes. Napak! Na Škotskem se jezero imenuje loch in to vseh 1732, kolikor jih je.

Highland Cattle

Krave! V Highlands poznajo specialno vrsto krav - Highland cattle, ki izgleda kot plišasta živalca, ki pa je nekoliko preveč Najstevilnejsi prebivalci Skotskezrasla.

 

   
 


 

 

Ovce.... so. In to zelooooooo veliko. Tudi na cesti jih ne zmanjka. Prav tako kot zajcev. A za razliko od ovc so ti praviloma (na cesti) mnogo bolj sploščeni, oziroma, kako bi rekel, bolj dvo- kot tridimenzionalni in občutno bolj mrtvi.